چگونه ماشین لباسشویی مناسب را انتخاب کنیم؟

مقالات ۱۳۹۶/۰۵/۲۳

راهنمای خرید ماشین لباسشویی مناسب

راهنمای خرید ماشین لباسشویی مناسب

راهنمای خرید ماشین لباسشویی مناسب

 

با اختراع ماشین لباسشویی های دستی و اتوماتیک، روش های شستشوی لباس دگرگون شدند. سالیان سال، انسان ها برای تمیز کردن لباس و لوازمشان به خود متکی بودند. شستن لباس با دست، اگر چه در دسترس ترین راه به نظر می رسد، ولی آسان ترین راه نیست!  راحتی کار، صرف وقت کمتر و تمیزی بیشتر لباس ها، همگی از مزایای ماشین لباسشویی هستند.  امروزه کمتر خانه ای پیدا می شود که این وسیله ی محبوب، در آن وجود نداشه باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا به روز ترین راهنمای خرید ماشین لباسشویی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

انواع ماشین لباسشویی

لباسشویی ها از لحاظ ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت به ظاهر ختم نمی شود و در کارکرد و ویژگی های آنان نیز تاثیرگذار است. در ادامه، دو نوع اصلی لباسشویی را معرفی کرده و به بررسی ویژگی های آنان می پردازیم.

 

ماشین لباسشویی درب از بالا

همانطور که از نام آن مشخص است، درب این لباسشویی ها از بالا باز می شود. مکانیزم شستشوی لباس، چرخش و نیروی گریز از مرکز است. هنگامی که لباس ها توسط نیروی چرخش به حرکت در می آیند، پره ای در پایین، آب را درون مخزن جابجا می کند. خود این لباسشویی ها، در دو مدل تولید می شوند. مدل ساده و مدل دو قلو.

 

لباسشویی درب از بالای ساده

راهنمای خرید ماشین لباسشویی درب از بالا

مزایای این مدل عبارت است از: کم جا بودن و مخصوص محیط های کوچک، امکان اضافه کردن لباس حین شستشو

معایب: مصرف زیاد آب، عدم وجود خشک کن، سر و صدا ی زیاد و خراب شدن سریع تر قطعات نسبت به مدل های دیگر

 

لباسشویی درب از بالای دو قلو

ماشین لباسشویی دوقلو

مزایا: ظرفیت بیشتر نسبت به مدل ساده، بهینه سازی در مصرف آب و انرژی، دارای دو موتور جدا برای شستشو و خشک کردن که سرعت را بالا می برد

معایب: چروک کردن لباس در دور بالا، مخزن آن از جنس پلاستیک است و به همین دلیل امکان قرار گیری المنت های حرارتی و تولید آب گرم وجود ندارد

 

ماشین لباسشویی درب از جلو

راهنمای خرید لباسشویی درب از جلو

درب  آنها در جلویشان تعبیه شده. این مدل، با کیفیت ترین شستشو را در عین کمترین میزان مصرف انرژی و آب ارائه می دهد. مکانیزم شستشو ی آن، هل دادن لباس ها به بخش بالای چرخنده، و اختلاط همزمان آب با آنهاست.

مزایا: بازدهی زیاد، شستشوی کامل، وجود خشک کن، سر و صدا و لرزش کم

معایب: وزن بالا و سختی در جابجایی، احتیاج به اتصال آب پرفشار، عدم توانایی افزودن لباس حین شستشو

 

ماشین لباسشویی های نیمه اتوماتیک

در این لباسشویی ها، مرحله ی شستشو و آب کشی در دو محفظه ی جداگانه انجام می گیرد. در واقع، پس از اتمام شستشو، برای خشک شدن لباس ها، باید آنها را در محفظه ی دوم قرار دهید.

مزایا: عدم نیاز به اتصال دائمی آب، مصرف آب کمتر، قیمت ارزان تر نسبت به مدل اتوماتیک

معایب: نیاز به انجام مراحل به صورت دستی، ابعاد بزرگ و وزن زیاد

 

ماشین لباسشویی های اتوماتیک

بر خلاف مدل نیمه اتوماتیک، فقط دارای یک محفظه هستند که کلیه ی عملیات شستشوی لباس و خشک کردن آن، یکجا صورت می گیرد.

مزایا: بازدهی بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از برنامه های شستشوی آماده

معایب: قیمت بالا تر نسبت به انواع دیگر ماشین لباسشویی

 

خشک کن

همانطور که پیشتر اشاره شد، یکی از امکانات برخی لباسشویی ها، خشک کن است. اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودن آن مهم نیست! خشک کن، انرژی زیادی برای خارج کردن رطوبت لباس صرف می کند. پس اولین تصمیم گیری در این بخش، درباره ی وجود یا عدم وجود خشک کن است.

در مدل های اتوماتیک، خشک کردن پس از پایان آبگیری لباس آغاز می شود. با عبور دادن هوای گرم، رطوبت لباس ها خارج شده و با استفاده سیستم تهویه، از لباسشویی خارج می شود.

به طور کلی، اگر فضا و زمان کافی برای خشک کردن لباس ها دارید، می توانید از وجود خشک کن در لباسشوییتان صرف نظر کنید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. در مقابل، اگر جایی برای پهن کردن لباس ها ندارید، خشک کن ها می توانند بسیار کمک کننده باشند. در انتخاب ماشین لباسشویی دارای خشک کن، باید چند معیار را در نظر بگیرید؛

 • دورِ خشک کن

خشک کن های تعبیه شده درون لباسشویی ها، معمولا بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه کار می کنند. هر چه تعداد دور ها در دقیقه بالا تر برود، فرایند خشک شدن سریع تر انجام می گیرد. بنابراین اگر می خواهید لباس هایتان به سرعت خشک شوند، باید به دور خشک کن توجه کنید.

به علاوه، هر چه دور بیشتر شود، تکنولوژی بالاتری برای مهار لرزش و صدا مورد نیاز است. پس این فاکتور، می تواند نشان دهنده ی کیفیت کلی لباسشویی نیز باشد.

 • خاصیت ضد چروک

چه فایده ای دارد اگر پس از خشک شدن، لباس هایتان مچاله و خراب شوند!؟ فناوری های نوین، موجب ایجاد خشک کن هایی با دور بالا و حرارت تنظیم شده هستند، تا لباس شما بدون چروک کاملا خشک شود.

 • سنسور اندازه گیری رطوبت

به کمک این سنسور، می توانید مطمئن شوید که پس از اتمام کار خشک کن، دیگر رطوبتی در لباس ها باقی نمانده است. این سنسور، میزان رطوبت را لحظه به لحظه اندازه گرفته و تا زمانی که لباس ها کاملا خشک نشوند، عملیات رطوبت گیری ادامه می یابد.

 

مدل های ماشین لباسشویی را معرفی کردیم و مزایا و معایب هر کدام را بر شمردیم. اکنون می خواهیم به نکات مهمی اشاره کنیم که در خرید یک لباس شویی خوب، بسیار مهم هستند؛

 

ظرفیت

ظرفیت ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در خریدتان مد نظر قرار دهید، تعداد نفرات خانواده و نوع استفاده از ماشین لباسشویی است. ظرفیت ماشین های لباسشویی، بر حسب جرم یا حجم بیان می شوند. رایج ترین نوع تعیین ظرفیت، استفاده از واحد کیلوگرم است. ماشین های لباسشویی عموما در ظرفیت های ۵ تا ۱۴ کیلوگرمی ساخته می شوند. برای یک خانواده ی کم تعداد با مصرف متوسط، ظرفیت ۵ کیلوگرم کفایت می کند.

اگر تعداد لباس های شما به حدی زیاد است که لباسشویی های ۵ کیلوگرمی را چند بار در هفته پر می کند، بهتر است به فکر یک لباسشویی ۷ کیلوگرمی یا بالاتر باشید. همچنین اگر می خواهید حوله، ملحفه و لباس های حجیم را در خانه بشویید، ظرفیت ۷ کیلوگرم به بالا، برای شما بهتر است. لباسشویی های ۱۴ کیلوگرمی هم برای استفاده در مراکز عمومی با حجم شستشوی بالاست.

در صورتی که اشتباها ماشین لباسشویی کوچکی انتخاب کنید، مجبور می شوید به دفعات زیاد از آن استفاده کنید. استفاده ی زیاد، علاوه بر افزایش استهلاک لباسشویی و کاهش عمر آن، موجب رشد نجومی مبلغ قبض آب و برق ماهیانه خواهد شد. برخی برند ها، ظرفیت لباسشویی را با تعداد حوله هایی که می توانید در آن قرار دهید نشان می دهند. با استفاده از این مقیاس، حتی اگر وزن حدودی لباس ها را نمی دانید، می توانید انتخاب مناسبی انجام دهید.

 

میزان مصرف آب و انرژی

مصرف انرژی ماشین لیاسشویی

رعایت حداقل استاندارد ها در ماشین لباسشویی، بسیار حائز اهمیت است. به دلیل اینکه این وسیله، به طور همزمان از آب و برق استفاده می کند و در صورت عدم بازدهی حداقلی، موجب اتلاف انرژی زیادی می شود. همچنین همانطور که در قبل توضیح داده شد، مدل ماشین لباسشویی می تواند بر میزان مصرف انرژی تاثیر بگذارد. برای کاهش هزینه های انرژی، به شما توصیه می کنیم در هنگام خرید، به برچسب انرژی درج شده روی ماشین لباسشویی توجه کنید.

علاوه بر میزان بازدهی لباسشویی، عواملی می توانند باعث کاهش مصرف انرژی شوند. پاک کردن اولیه ی لباس ها پیش از شستشو، می تواند درجه ی حرارت آب و زمان شستشو را کمتر کند. همچنین با اجتناب از روشن کردن لباسشویی قبل از پر شدن به طور کامل، می توانید عمر مفید دستگاه و تعداد دفعات شستشو را کاهش دهید.

 

میزان لرزش و تولید صدا

هیچ کس نمی خواهد چند بار در هفته، سر و صدای شدید ماشین لباسشویی را تحمل کند! هر چقدر میزان تولید صدا و لرزش لباسشویی کمتر باشد، یعنی کیفیت ساخت آن بالا تر است.

 

نوع شیر آب متصل به لباسشویی

بخش قابل توجهی از مصرف انرژی در ماشین های لباسشویی، مربوط به المنت های گرم کننده ی آب است. برخی ماشین های لباسشویی دارای یک لوله ی ورودی آب (مختص آب سرد) و برخی دیگر دارای دو لوله (آب سرد و گرم)  هستند. در صورتی که در محل نصب دستگاه، امکان اتصال آن به شیر آب گرم و سرد را به صورت جداگانه دارید، بهتر است از لباسشویی های دو لوله ای استفاده کنید. با این کار، لباسشویی می تواند از آب گرم ساختمان استفاده کند و المنت های آن کمتر کار خواهند کرد. با انجام این کار ساده، می توانید به طور چشمگیری مصرف انرژی را کاهش دهید.

 

فضای موجود در خانه

یکی از تفاوت های ماشین لباسشویی با سایر لوازم خانگی، نیاز به دسترسی آن به آب و برق به صورت همزمان است. باید پیش از خرید لباسشویی، میزان فضایی را که در خانه اختیار دارید، در نظر بگیرید. همچنین شیب سطح و فاصله ی آن از منبع آب مهم هستند. همیشه باید لباسشویی را در جایی قرار دهید که از دیواره ها مقداری فاصله داشته باشد تا بتوان شیر آب را به آن وصل کرد. وجود فاصله ی کافی، برای جلوگیری از آسیب ناشی از لرزش های احتمالی نیز لازم است.

 

برنامه های شستشوی لباس

در صورتی که لباسشویی شما هوشمند باشد، برنامه های مختلفی برای شستشو خواهد داشت. این برنامه ها بر حسب میزان کثیفی لباس، درجه حرارت آب، یا مدت زمان شستشو هستند. هر بار، می توانید مناسب ترین برنامه را انتخاب کنید.

 

خدمات پس از فروش

یکی از لوازم خانگی که برای حفظ کیفیت کارش، مدام نیاز به سرویس دارد، ماشین لباسشویی است. فیلتر های لباسشویی، بسته به میزان کارکردشان، هر ۶ تا ۲۴ ماه یکبار، احتیاج به تعویض یا سرویس دهی دارند. اگر به فیلتر ها رسیدگی نشود، کیفیت شستشوی لباسشویی کاهش می یابد. به همین دلیل، هنگام خرید حتما به گارانتی و خدمات پس از فروش برند انتخابی توجه کنید. نزدیکی نمایندگی های مجاز به محل زندگی شما، می تواند یک امتیاز مثبت محسوب شود.

 

انتخاب برند

ماشین لباسشویی وسیله ای پیچیده و ساخته شده از چندین موتور مختلف است. با توجه به تنوع موجود در بازار، وقت کافی برای بررسی کارایی تک تک این قطعات ندارید. عاقلانه ترین کار، انتخاب یک برند معتبر و با کیفیت است.

امکانات جانبی

وجود امکانات مدرن در هر وسیله ای، می تواند لذت و راحتی استفاده از آن را دو چندان کند. ماشین های لباسشویی کنونی نیز از دنیای تکنولوژی عقب نمانده اند و همراه با ویژگی های بسیار جالبی عرضه می شوند. در ادامه برخی از این امکانات را بررسی می کنیم.

 

شستشو با دست

روی لیبل برخی لباس ها، علامت شستشو با دست درج شده است. شاید بار ها این علامت را نادیده گرفته اید و در نهایت لباس شما پس از شستشو توسط لباسشویی، دیگر  شباهتی به لباس اولیه نداشته است! اکنون حالت شستشو با دست به لباسشویی ها اضافه شده. طرز پاکسازی و آب کشی در این حالت، کاملا بهشستن با دست شباهت دارد. از این پس، دیگر نگران خراب شدن حالت لباس هایتان نباشید.

شستشوی آنتی باکتریال

آیا لباس ها آنقدر کثیف هستند که با وجود شستشو باز هم احساس خوبی ندارید؟ این تکنولوژی به کمک حرارت و یون های آزاد، نابودی تمامی باکتری ها و میکروب ها را تضمین می کند.

 

اضافه کردن لباس حین شستشو

در برخی مدل های بسیار جدید ماشین لباسشویی، روی درب اصلی، محفظه ای تعبیه شده که به شما این امکان را می دهد که حتی در حین پروسه شستشو، لباس های دیگری به لباسشویی اضافه کنید.

 

شستشو در حالت نیمه پر

حتما شما هم شنیده اید که می گویند برای جلوگیری از اتلاف انرژی، باید ابتدا صبر کنید تا لباسشویی پر شود و سپس اقدام به روشن کردن آن کنید. این حرف تا چند سال اخیر کاملا صحت داشت. اما امروزه لازم نیست منتظر باشید! می توانید با تنظیم این حالت، لباسشویی را با همان حجم کم لباس ها روشن کنید. فرآیند های آن طوری تغییر خواهند کرد که اتلاف انرژی نداشته باشید.

 

انتخاب جنس لباس

با انتخاب جنس پارچه ی لباستان، ماشین لباسشویی به طور اتوماتیک بهترین دما و دور چرخش را برای شستشو انتخاب می کند. هدف این است که ضمن رسیدن به پاکیزگی مطلوب، کمترین آسیب به لباس شما برسد.

 

منطق فازی

حتی اگر هیچ تنظیماتی را خودتان انجام ندهید، ماشین لباسشویی به طور هوشمند، دمای آب، میزان شوینده و مدت زمان شستشو را تنظیم می کند. این تصمیم گیری هوشمند، بر اساس مقدار لباس و درجه کثیفی آن، گرفته می شود.

 

قفل کودک

با فعال کردن این قفل، امکان اینکه کودکتان بتواند با لمس صفحه ی دستگاه، تنظیمات آن را تغییر دهد، دیگر وجود نخواهد داشت.

 

اتصال به Wi-Fi

برای مدرن ترین لباسشویی ها، امکان اتصال به اینترنت ایجاد شده است. با نصب نرم افزار مخصوص هر دستگاه، می توانید در هر جای دنیا که هستید، روند شستشو و خشک شدن لباس ها را از دور کنترل کنید.

 

صفحه نمایشگر های پیشرفته

در مدل های جدید، وجود صفحه نمایش های لمسی و بزرگ، باعث شده تا بتوان لحظه به لحظه وضعیت لباس ها را مشاهده و کنترل کرد. میزان شوینده، دمای آب، زمان باقی مانده، مرحله ی شستشو و … همگی از اطلاعاتی هستند که لخظه به لحظه نشان داده می شوند.

 

بودجه

از هر چه بگذریم، سخن از بودجه ارجح تر است! تنوع مدل ها شاید بسیار زیاد باشد، اما همه چیز این بستگی دارد که قصد داشته باشید چقدر هزینه کنید. بحث مالی را برای انتهای این پست گذاشتیم تا در آخر، پس از مقایسه ی تمامی مدل ها و امکانات، در مورد بودجه تصمیم بگیرید.

برای در اختیار داشتن هر یک از امکانات جانبی ذکر شده، باید مقدار پول بیشتری هزینه کنید. تصمیم با شماست که بر اساس نیاز هایتان کدام گزینه را انتخاب کنید. توجه کنید که صرف کمی پول بیشتر برای خرید یک مدل یا برند بهتر، می تواند در طولانی مدت به نفع شما تمام شود.

حال، شما همه چیز را در مورد خرید ماشین لباسشویی میدانید. امیدواریم با استفاده از مطالب فوق، بهترین انتخاب را داشته باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

آخرین نوشته ها

 • طراحی ،ساخت و انواع سوله

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - دیدگاه‌ها برای طراحی ،ساخت و انواع سوله بسته هستند

  سوله سازه ای است از جنس فلز و با سقف شیبدار،که معمولا برای کاربردهای مختلف صنعتی ،در ابعاد و اندازه های گوناگون،طبق محاسبات فنی خاص، طراحی و ساخته میشود.سازه سوله ،به دلیل این که بیشتر کاربرد صنعتی دارد، طراحی و ساخت آن با سایر سازه ها متفاوت است.

 • محصولات فوراور، همراه همیشگی شما برای سل...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - دیدگاه‌ها برای محصولات فوراور، همراه همیشگی شما برای سلامت و تندرستی بسته هستند

  محصولات فوراور یکی از جدیدترین و پرفروش ترین محصولات آرایشی – بهداشتی در بازار جهانی است. فوراور یک شرکت آمریکایی است که توانسته است با دانش تخصصی و تحقیقات علمی گسترده، محصولات متنوعی را در حوزه زیبایی، آرایشی و بهداشتی، سلامت و تغذیه، تناسب اندام و حوزه درمان به جهان عرضه کند. اگر یک جستجوی […]

 • انواع گیربکس صنعتی و کاربردهای آن

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - دیدگاه‌ها برای انواع گیربکس صنعتی و کاربردهای آن بسته هستند

  گیربکس صنعتی یک قطعه فیزیکی است که عملیات انتقال نیرو را برای حرکت در تجهیزات و وسایل تامین می کند. گیربکس ها شامل چرخ دنده هایی هستند که شیارهای آنها در هنگام عمل در یکدیگر حرکت می کند. این تجهیزات صنعتی، متداول ترین قطعاتی هستند که برای خودروها، وسایل نقلیه سبک و سنگین و ماشین […]

 • آتلیه عکاسی نوزاد

  نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - دیدگاه‌ها برای نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد بسته هستند

  پس از نه ماه انتظار، نوزادی به دنیا می آید که از هر لحاظ زیبایی و شیرینی خود را دارد. پدر و مادرها تمایل دارند این زیبایی ها را هر لحظه ثبت نمایند تا در آینده به بچه هایشان نشان دهند که آنها، در زمان بچگی چه شکلی داشته اند. عکس گرفتن از این نوزادان […]

 • فروش اینترنتی کتاب

  آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده تر...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - دیدگاه‌ها برای آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش بسته هستند

  در این پست می خواهیم به آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش برای شما دوستان عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما علاقمندان به کتاب قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید. همانطور که می دانید اخیرا شاهد فروش میلیون ها کتاب الکترونیکی از طریق اینترنت […]