راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه و کمد دیواری

مقالات ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

راهنمای خرید کابینت mdf کمد دیواری

کابینت و کمد های دیواری، چندین دهه است که برای سازمان دهی وسایل و ایجاد نظم در خانه و آشپزخانه، مورد استفاده قرار می گیرند. با گسترش استفاده ی همگانی از کابیت و کمد، روز به روز مدل های جدید تری با کیفیت های مختلف روانه ی بازار شده اند. امروزه، وجود انواع متریال (مواد) و دیزاین (طراحی) باعث شده تا در انتخاب کابینت و کمد دیواری، صد ها گزینه پیش روی شما قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه و کمد دیواری

در صورتی که قصد دارید دستی به سر و روی خانه تان بکشید و کابینت و کمد های جدیدی بخرید، با ما باشید. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین گزینه را از میان سیل تنوع این محصولات، انتخاب کنید.

 

توجه به جنس

جنسی که برای کابینت یا کمد دیواریتان انتخاب می کنید، تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و ویژگی های ظاهری آن دارد. جنس های موجود در بازار، به شرح زیر است؛

 

فلز

کابینت فلزی

هنوز هم از فلزات در تهیه ی کمد و کابینت استفاده می شود. در اکثر اداره جات و مکان های صنعتی، از کمد های فلزی استفاده می شود در صورتی که، کابینت های تمام فلزی، تقریبا منسوخ شده اند.

به طور کلی، وسایل ساخته شده از فلز، ارزان قیمت هستند ولی این ارزانی، چندان هم بی حکمت نیست. در آشپزخانه، وجود کابینت های فلزی، می تواند سر و صدای زیادی هنگام باز و بسته شدن ایجاد کند. همچنین، به دلیل وجود رطوبت در این محیط، فلزات پس از گذشت مدت زمانی دچار زنگ زدگی شده و احتیاج به رنگ کردن دارند. در کابینت های فلزی، با گذشت زمان شاهد دفورمه شدن (از شکل افتادن) و مشکلات بستن درب آنها هستیم.

البته، گاهی، می شود با ترکیب فلز با مواد دیگر، ظاهر کابینت را بهبود بخشید و برخی از مشکلات آن را نیز حل کرد. به صورتی که بدنه ی کابینت را از فلز، و درب آن را از جنس چوب یا مشتقات آن می سازند.

 

پی وی سی PVC

کابینت pvc

ورق های پی وی سی را می توان ارمغان پتروشیمی دانست! این مواد نه چندان دوستدار طبیعت، در چنان تنوعی عرضه می شوند که استفاده از آنها را اجتناب ناپذیر می کند. به دلیل رنگی و طرحدار بودن این ورقه ها، دیگر نیاز به رنگ یا روکش کردن آنها نیست. همین مورد، کابینت و کمد های ساخته شده از پی وی سی را در برابر عوامل خارجی و تغییر رنگ، مقاوم می کند.

در کل، هزینه ی تولید و نگهداری این جنس پایین بوده و از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

ام دی اف و هایگلاس

کابینت MDF

ام دی اف ها (MDF) ، طبیعی تر از پی وی سی بوده و از ضایعات چوب تولید می شوند. پس از تولید ورقه های آن به صورت خام، لایه ای به عنوان روکش، سطحش را می پوشاند.  تنوع رنگ و طرح ورقه های ام دی اف نیز بالاست و از کیفیت و دوام خوبی برخوردار است. کابینت های ساخته شده از این جنس، در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند، ولی ضربه می تواند به آنها آسیب برساند. در صورتی که به وسیله ی اشیاء تیز ضربه بخورد، ممکن است روکش آن مخدوش شود. کابینت ام دی اف جزو مدلهای رایج و مدرن در حال حاضر می باشد .

کابینت هایگلاس

هایگلاس نیز نوعی ام دی اف است که روی آن را با روکش براق پوشانده اند. به دلیل وجود این روکش، در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم تر از ام دی اف معمولی هستند. برخی معتقدند که هایگلاس در برابر خط و خش آسیب پذیر است که این قضیه به جنس و کیفیت هایگلاس تولید شده بستگی دارد.

 

چوب

کابینت و کمد های تمام چوب، به همان اندازه که زیبا و دلنشین هستند، برایتان گران تمام می شوند. به جز محدودیت در طرح و رنگ چوب ها، هزینه ی مواد اولیه و تولید این محصولات بالاست. در عوض، می توانید اطمینان داشته باشید، کابینت و کمدی که بدست می آورید، سال ها برایتان کار خواهد کرد و از مد نیز نمی افتد. اگر سبک خانه و آشپزخانه ی تان کلاسیک است و محدودیت مالی ندارید، در استفاده از چوب، درنگ نکنید.

چوب، احتیاج به مراقبت دارد و نباید ضربه و حرارت بیش از حد به آن وارد کنید. همچنین براق سازی و واکس زدن آن می تواند در حفظ ظاهر و افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت، تاثیر به سزایی داشته باشد. یکی از مواردی که ممکن است ایجاد مشکل کند، لانه کردن حشرات، به خصوص موریانه در چوب است که با نگهداری صحیح و سمپاشی، می توان تا حدود زیادی از این مورد نیز جلوگیری کرد.

 

در نظر گرفتن سلیقه

راهنمای خرید کابینت

یکی از کلیدی ترین معیار های انتخاب و خرید کابینت و کمد، سلیقه ی شماست. پس از انتخاب جنس مورد نظر، باید ویژگی های ظاهری آن، از قبیل ابعاد، طرح و رنگ را انتخاب کنید. در انتخاب ابعاد، باید تناسبی بین میزان فضایی که در اختیار دارید و میزان فضایی که نیاز دارید، برقرار کنید. با مشورت متخصصین، می توانید انتخاب مناسبی در این باره داشته باشید.

رنگ و طرح کمد و کابینت، می تواند تاثیر بسیار زیادی روی فضای خانه و آشپزخانه ی شما بگذارد. در کل، توصیه می شود از ترکیب دو رنگ هماهنگ یا متضاد، برای کابینت یا کمد استفاده کنید. رنگ های گرم، می توانند فضا را دلنشین تر کنند و رنگ های خنثی حس مدرنیته را القا می کنند. رنگ های روشن، فضا را بزرگتر نشان می دهند و رنگ های تند، در صورتی که شما را پس از مدتی دل زده نکنند، می توانند به خانه ی تان شور و هیجان ببخشند. در نهایت، مهم ترین نکته در انتخاب رنگ، هماهنگی آن با سایر بخش های خانه و القای حس خوب به شماست.

برای اینکه سقف خانه یا آشپزخانه ی تان بلند تر به نظر برسد، می توانید از طرح های راه راه (دارای خطوط عمودی) استفاده کنید و برای القای حس طبیعت، از طرح طبیعی چوب. انتخاب با شماست!

 

توجه به کیفیت

دردسر های تعویض و نصب کابینت یا خرید کمد، کم نیستند! خرید محصولاتی با کیفیت بالا، می تواند زمان استفاده از آنها را چند برابر کند. بعد از جنس بدنه، کیفیت و جنس یراق آلات، نقش مهمی در دوام کلی محصول خواهد داشت. استفاده از یراق آلات مناسب، استاندارد و ساخته شده از مواد با کیفیت، می تواند شما را از دست روغن کاری های دائم و تعویض یراق، نجات دهد.

انتخاب دستگیره ی کمد و کابینت ها، باید با طرح و مدل آنها تناسب داشته باشد. معمولا، در کابینت و کمد های دارای سطح صاف که در دکوراسیون های مدرن استفاده می شوند، دستگیره ها را ساده انتخاب می کنند. بر عکس، در کابینت های تمام چوب و کنده کاری شده که کلاسیک هستند، دستگیره ها کمی پر زرق و برق ترند.

 

فضای مورد نیاز

کابینت ها و کمد های دیواری، برای تامین فضای مورد نیاز شما ساخته می شوند. باید ببینید چقدر وسیله قرار است در آنها جای بگیرد. طراحی داخلی و مدل درب ها، می تواند تاثیر به سزایی در سبک خانه و فضای قابل استفاده داشته باشد.

بر خلاف گذشته که در درب های کمد و کابینت فقط به صورت بادبزنی باز می شدند، امروزه قابلیت باز شدن آنها از بالا به پایین، پایین به بالا و به صورت کشویی نیز وجود دارد. قبل از انتخاب، تصمیم بگیرید که می خواهید چه وسایلی و به چه شکلی در فضای ایجاد شده قرار دهید. استفاده از انواع طراحی  و طبقه بندی ها و مدل های مختلف باز شدن درب، می تواند علاوه بر ایجاد تنوع، کابینت یا کمد شما را کاربردی تر کند.

همچنین اگر ظروف زیبایی دارید که می خواهید آنها را به نمایش بگذارید و از دیدنشان لذت ببرید، می توانید کابینت های شیشه ای را امتحان کنید.

سخن آخر

کابینت mdf

و اما، با وجود همه ی قوانینی که در ساختن کمد های دیواری و کابینت ها وجود دارد، می توانید خودتان یک قلم بردارید و طرح دلخواهتان را رسم کنید. گاهی طرح های سفارشی، ضمن سازگاری بیشتر با دکوراسیون منزل، بسیار کاربردی تر از مدل های آماده خواهند بود و حتی ممکن است قیمتشان هم مناسب تر شود. بی پروا باشید، مدل کشو ها، دستگیره ها، تعداد قفسه ها و شکل آنها، همگی می تواند مطابق میل شما اجرا شود.

امیدواریم مطالب فوق مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید مناسب ترین انتخاب را از بین کمد های دیواری و کابینت ها داشته باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

آخرین نوشته ها

 • مراکز خرید کیش

  بهترین مراکز خرید کیش را بشناسید

  با در ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - دیدگاه‌ها برای بهترین مراکز خرید کیش را بشناسید بسته هستند

  جزیره کیش یکی از مناطق آزاد تجاری ایران است. مناطق آزاد تجاری مفهومی است که پس از جنگ جهانی دوم ایجاد شد. در این مناطق تجارت با دیگر نقاط جهان آزاد‌تر خواهد بود و برخی از محدودیت‌های دولتی مانند هزینه‌های مالیاتی و تعرفه‌های تجاری وجود ندارد. در ایران جزایر کیش، قشم، چابهار، ارس و چندین […]

 • لوکیشن عکاسی تهران

  بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران را می ش...

  با در ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - دیدگاه‌ها برای بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران را می شناسید؟ بسته هستند

  این روزها با همه‌گیر شدن دوربین‌های حرفه‌ای و گوشی‌های هوشمندی که در زمینه کیفیت عکاسی با هم رقابت می‌کنند، بازار عکس گرفتن هم داغ شده است. در عکاسی همان‌قدر که مهارت اهمیت دارد، انتخاب لوکیشن مناسب نیز مهم است. با ۴ لوکیشن عکاسی در تهران آشنا شوید. اگر قصد سفر به تهران را دارید همین امروز […]

 • تور چین

  معرفی جاذبه های گردشگری چین و بالی و ارو...

  با در ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - دیدگاه‌ها برای معرفی جاذبه های گردشگری چین و بالی و اروپا بسته هستند

  در این مقاله به معرفی نقاط تاریخی مختلف دنیا خواهیم پرداخت که در این بخش شامل اندونزی  چین و بخشهایی از اروپا میشود. در ابتدا به جاذبه های چین میپردازیم، غار موگای یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری چین به حساب می‌آید، این غار مجموعه ای از ۴۹۲ پرستشگاه است. اینجا بخشی بسیار مهمی از […]

 • تور روسیه

  جاذبه های کشور روسیه با تور و دیدنیهای ت...

  با در ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - دیدگاه‌ها برای جاذبه های کشور روسیه با تور و دیدنیهای تفلیس بسته هستند

  روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان یکی از نقاط جالب برای سفر توریستی است. در این کشور میتوانید انواع مختلف طبیعت را تجربه کنید. این کشور با اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس آرام شمالی و دریاهای مختلفی همانند، دریای خزر، سیاه و بالتیک مرز آبی دارد. همچنین این کشور با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی نیز […]

 • تور کانادا

  با ویزای کانادا به کدام کشورها می‌توان س...

  با در ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - دیدگاه‌ها برای با ویزای کانادا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟ بسته هستند

  آیا می‌‌دانستید ویزا کانادا از معتبرترین ویزاهای جهان است و دارندگان آن علاوه بر کانادا می‌توانند به بیش از ۲۰ کشور دیگر سفر کنند؟ دراین‌باره بیشتر بدانیم…