راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه و کمد دیواری

مقالات ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

راهنمای خرید کابینت mdf کمد دیواری

کابینت و کمد های دیواری، چندین دهه است که برای سازمان دهی وسایل و ایجاد نظم در خانه و آشپزخانه، مورد استفاده قرار می گیرند. با گسترش استفاده ی همگانی از کابیت و کمد، روز به روز مدل های جدید تری با کیفیت های مختلف روانه ی بازار شده اند. امروزه، وجود انواع متریال (مواد) و دیزاین (طراحی) باعث شده تا در انتخاب کابینت و کمد دیواری، صد ها گزینه پیش روی شما قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب کابینت آشپزخانه و کمد دیواری

در صورتی که قصد دارید دستی به سر و روی خانه تان بکشید و کابینت و کمد های جدیدی بخرید، با ما باشید. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین گزینه را از میان سیل تنوع این محصولات، انتخاب کنید.

 

توجه به جنس

جنسی که برای کابینت یا کمد دیواریتان انتخاب می کنید، تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و ویژگی های ظاهری آن دارد. جنس های موجود در بازار، به شرح زیر است؛

 

فلز

کابینت فلزی

هنوز هم از فلزات در تهیه ی کمد و کابینت استفاده می شود. در اکثر اداره جات و مکان های صنعتی، از کمد های فلزی استفاده می شود در صورتی که، کابینت های تمام فلزی، تقریبا منسوخ شده اند.

به طور کلی، وسایل ساخته شده از فلز، ارزان قیمت هستند ولی این ارزانی، چندان هم بی حکمت نیست. در آشپزخانه، وجود کابینت های فلزی، می تواند سر و صدای زیادی هنگام باز و بسته شدن ایجاد کند. همچنین، به دلیل وجود رطوبت در این محیط، فلزات پس از گذشت مدت زمانی دچار زنگ زدگی شده و احتیاج به رنگ کردن دارند. در کابینت های فلزی، با گذشت زمان شاهد دفورمه شدن (از شکل افتادن) و مشکلات بستن درب آنها هستیم.

البته، گاهی، می شود با ترکیب فلز با مواد دیگر، ظاهر کابینت را بهبود بخشید و برخی از مشکلات آن را نیز حل کرد. به صورتی که بدنه ی کابینت را از فلز، و درب آن را از جنس چوب یا مشتقات آن می سازند.

 

پی وی سی PVC

کابینت pvc

ورق های پی وی سی را می توان ارمغان پتروشیمی دانست! این مواد نه چندان دوستدار طبیعت، در چنان تنوعی عرضه می شوند که استفاده از آنها را اجتناب ناپذیر می کند. به دلیل رنگی و طرحدار بودن این ورقه ها، دیگر نیاز به رنگ یا روکش کردن آنها نیست. همین مورد، کابینت و کمد های ساخته شده از پی وی سی را در برابر عوامل خارجی و تغییر رنگ، مقاوم می کند.

در کل، هزینه ی تولید و نگهداری این جنس پایین بوده و از کیفیت خوبی برخوردار است.

 

ام دی اف و هایگلاس

کابینت MDF

ام دی اف ها (MDF) ، طبیعی تر از پی وی سی بوده و از ضایعات چوب تولید می شوند. پس از تولید ورقه های آن به صورت خام، لایه ای به عنوان روکش، سطحش را می پوشاند.  تنوع رنگ و طرح ورقه های ام دی اف نیز بالاست و از کیفیت و دوام خوبی برخوردار است. کابینت های ساخته شده از این جنس، در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند، ولی ضربه می تواند به آنها آسیب برساند. در صورتی که به وسیله ی اشیاء تیز ضربه بخورد، ممکن است روکش آن مخدوش شود. کابینت ام دی اف جزو مدلهای رایج و مدرن در حال حاضر می باشد .

کابینت هایگلاس

هایگلاس نیز نوعی ام دی اف است که روی آن را با روکش براق پوشانده اند. به دلیل وجود این روکش، در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم تر از ام دی اف معمولی هستند. برخی معتقدند که هایگلاس در برابر خط و خش آسیب پذیر است که این قضیه به جنس و کیفیت هایگلاس تولید شده بستگی دارد.

 

چوب

کابینت و کمد های تمام چوب، به همان اندازه که زیبا و دلنشین هستند، برایتان گران تمام می شوند. به جز محدودیت در طرح و رنگ چوب ها، هزینه ی مواد اولیه و تولید این محصولات بالاست. در عوض، می توانید اطمینان داشته باشید، کابینت و کمدی که بدست می آورید، سال ها برایتان کار خواهد کرد و از مد نیز نمی افتد. اگر سبک خانه و آشپزخانه ی تان کلاسیک است و محدودیت مالی ندارید، در استفاده از چوب، درنگ نکنید.

چوب، احتیاج به مراقبت دارد و نباید ضربه و حرارت بیش از حد به آن وارد کنید. همچنین براق سازی و واکس زدن آن می تواند در حفظ ظاهر و افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت، تاثیر به سزایی داشته باشد. یکی از مواردی که ممکن است ایجاد مشکل کند، لانه کردن حشرات، به خصوص موریانه در چوب است که با نگهداری صحیح و سمپاشی، می توان تا حدود زیادی از این مورد نیز جلوگیری کرد.

 

در نظر گرفتن سلیقه

راهنمای خرید کابینت

یکی از کلیدی ترین معیار های انتخاب و خرید کابینت و کمد، سلیقه ی شماست. پس از انتخاب جنس مورد نظر، باید ویژگی های ظاهری آن، از قبیل ابعاد، طرح و رنگ را انتخاب کنید. در انتخاب ابعاد، باید تناسبی بین میزان فضایی که در اختیار دارید و میزان فضایی که نیاز دارید، برقرار کنید. با مشورت متخصصین، می توانید انتخاب مناسبی در این باره داشته باشید.

رنگ و طرح کمد و کابینت، می تواند تاثیر بسیار زیادی روی فضای خانه و آشپزخانه ی شما بگذارد. در کل، توصیه می شود از ترکیب دو رنگ هماهنگ یا متضاد، برای کابینت یا کمد استفاده کنید. رنگ های گرم، می توانند فضا را دلنشین تر کنند و رنگ های خنثی حس مدرنیته را القا می کنند. رنگ های روشن، فضا را بزرگتر نشان می دهند و رنگ های تند، در صورتی که شما را پس از مدتی دل زده نکنند، می توانند به خانه ی تان شور و هیجان ببخشند. در نهایت، مهم ترین نکته در انتخاب رنگ، هماهنگی آن با سایر بخش های خانه و القای حس خوب به شماست.

برای اینکه سقف خانه یا آشپزخانه ی تان بلند تر به نظر برسد، می توانید از طرح های راه راه (دارای خطوط عمودی) استفاده کنید و برای القای حس طبیعت، از طرح طبیعی چوب. انتخاب با شماست!

 

توجه به کیفیت

دردسر های تعویض و نصب کابینت یا خرید کمد، کم نیستند! خرید محصولاتی با کیفیت بالا، می تواند زمان استفاده از آنها را چند برابر کند. بعد از جنس بدنه، کیفیت و جنس یراق آلات، نقش مهمی در دوام کلی محصول خواهد داشت. استفاده از یراق آلات مناسب، استاندارد و ساخته شده از مواد با کیفیت، می تواند شما را از دست روغن کاری های دائم و تعویض یراق، نجات دهد.

انتخاب دستگیره ی کمد و کابینت ها، باید با طرح و مدل آنها تناسب داشته باشد. معمولا، در کابینت و کمد های دارای سطح صاف که در دکوراسیون های مدرن استفاده می شوند، دستگیره ها را ساده انتخاب می کنند. بر عکس، در کابینت های تمام چوب و کنده کاری شده که کلاسیک هستند، دستگیره ها کمی پر زرق و برق ترند.

 

فضای مورد نیاز

کابینت ها و کمد های دیواری، برای تامین فضای مورد نیاز شما ساخته می شوند. باید ببینید چقدر وسیله قرار است در آنها جای بگیرد. طراحی داخلی و مدل درب ها، می تواند تاثیر به سزایی در سبک خانه و فضای قابل استفاده داشته باشد.

بر خلاف گذشته که در درب های کمد و کابینت فقط به صورت بادبزنی باز می شدند، امروزه قابلیت باز شدن آنها از بالا به پایین، پایین به بالا و به صورت کشویی نیز وجود دارد. قبل از انتخاب، تصمیم بگیرید که می خواهید چه وسایلی و به چه شکلی در فضای ایجاد شده قرار دهید. استفاده از انواع طراحی  و طبقه بندی ها و مدل های مختلف باز شدن درب، می تواند علاوه بر ایجاد تنوع، کابینت یا کمد شما را کاربردی تر کند.

همچنین اگر ظروف زیبایی دارید که می خواهید آنها را به نمایش بگذارید و از دیدنشان لذت ببرید، می توانید کابینت های شیشه ای را امتحان کنید.

سخن آخر

کابینت mdf

و اما، با وجود همه ی قوانینی که در ساختن کمد های دیواری و کابینت ها وجود دارد، می توانید خودتان یک قلم بردارید و طرح دلخواهتان را رسم کنید. گاهی طرح های سفارشی، ضمن سازگاری بیشتر با دکوراسیون منزل، بسیار کاربردی تر از مدل های آماده خواهند بود و حتی ممکن است قیمتشان هم مناسب تر شود. بی پروا باشید، مدل کشو ها، دستگیره ها، تعداد قفسه ها و شکل آنها، همگی می تواند مطابق میل شما اجرا شود.

امیدواریم مطالب فوق مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید مناسب ترین انتخاب را از بین کمد های دیواری و کابینت ها داشته باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

آخرین نوشته ها

 • آتلیه عکاسی نوزاد

  نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد بسته هستند

  پس از نه ماه انتظار، نوزادی به دنیا می آید که از هر لحاظ زیبایی و شیرینی خود را دارد. پدر و مادرها تمایل دارند این زیبایی ها را هر لحظه ثبت نمایند تا در آینده به بچه هایشان نشان دهند که آنها، در زمان بچگی چه شکلی داشته اند. عکس گرفتن از این نوزادان […]

 • فروش اینترنتی کتاب

  آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده تر...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش بسته هستند

  در این پست می خواهیم به آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش برای شما دوستان عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما علاقمندان به کتاب قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید. همانطور که می دانید اخیرا شاهد فروش میلیون ها کتاب الکترونیکی از طریق اینترنت […]

 • دانلود فیلم هزار پا

  معرفی و دانلود فیلم هزار پا در کاران موو...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای معرفی و دانلود فیلم هزار پا در کاران مووی بسته هستند

  در این مطلب می خواهیم به نقل از سایت کاران مووی یکی از کمدی ترین فیلم های سینمایی ایران را به شما دوستان عزیز معرفی نماییم. در صورتی که شما نیز به فیلم های کمدی علاقمند هستید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید. امیدواریم با دانلود فیلم هزارپا رایگان از کاران مووی بتوانید […]

 • کرکره برقی

  آشنایی با انواع کرکره برقی و کاربرد های ...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای آشنایی با انواع کرکره برقی و کاربرد های آن بسته هستند

  در این مطلب می خواهیم شما کاربران گرامی را با انواع کرکره برقی و کاربرد های آن آشنا کنیم. در صورتی که قصد خرید کرکره برقی دارید و یا می خواهید در حوزه نصب کرکره برقی فعالیت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم حتما تا پایان این نوشته با ما همراه باشید. معرفی مختصر کرکره برقی: […]

 • ثبت آگهی استخدام

  برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید ب...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید به چه نکاتی توجه کرد؟ بسته هستند

  آیا برای کسب و کار خود نباز به برنامه نویس دارید؟ آیا می خواهید یک برنامه نویس حرفه ای را به استخدام خود در بیاورید؟ در این صورت شما برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید به نکاتی که در این مطلب ارائه می دهیم توجه نمایید و این نکات را رعایت کنید تا بتوانید […]