آشنایی با انواع گواهینامه بین المللی استاندارد ایزو

مقالات ۱۳۹۶/۰۷/۰۲

انواع استاندارد ایزو

انواع استاندارد ایزو و گواهینامه ایزو

تا کنون شاید بار ها کلمه ی ISO در اصطلاحات مربوط به شرکت ها و تبلیغات آنها، به گوشتان خورده باشد. در این مقاله می خواهیم ایزو را معرفی کرده و انواع آن را بیان کنیم.

کلمه ی ISO به تنهایی، مخفف عبارت International Organization for Standardization، به معنای سازمان بین المللی استانداردسازی است. این سازمان، زمانی برای افزایش کیفیت و استاندارد سازی واحد های تولیدی سرتاسر دنیا شکل گرفت، تا با تعیین حداقل های لازم، امور تجارت جهانی را ساده تر کند. به همین منظور، استاندارد های مختلفی توسط این سازمان تعریف شده اند که هر واحد تولیدی یا خدماتی، می تواند بنابر نیاز خود، اقدام به پیاده سازی و اخذ گواهینامه این استاندارد ها کند.

همانطور که گفته شد، انواع مختلفی از گواهینامه استاندارد ایزو وجود دارد که هر کدام برای خدمات یا کالا های خاصی تدوین شده اند. بررسی تمامی این استاندارد ها ممکن نیست. به همین دلیل، در این مقاله، برخی از پرکاربرد ترین ISO ها را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

سری استاندارد ISO 9000

گواهینامه ایزو

استاندارد های سری ۹۰۰۰ ایزو، با ISO9000 شروع شد و معروف ترین آن ISO9001  است. این استاندارد ها، شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها برای تضمین کیفیت هستند. البته در اینجا، تضمین کیفیت به معنای کیفیت محصول نهایی نیست، بلکه تضمین کننده ی این است که محصولات یا خدمات، همواره با کیفیت ثابت و مشخصی ارائه خواهند شد. بدین منظور، تمامی بخش های تولیدی و خدماتی، باید دستورالعمل هایی را به کارکنان ارائه داده یا مطابق آن عمل کنند.

سری ۹۰۰۰ ایزو که می توان آن را استاندارد مدیریتی نامید، به چند زیرگروه تقسیم می شود؛

 • الگو های تضمین کیفیت: ISO9003, ISO9002, ISO9001
 • مدیریت عناصر تاثیرگذار در کیفیت: ISO9004
 • الگو های راهنما و حمایت کننده: ISO9000

هر یک از استاندارد های ISO 9001-3 هم کارایی مربوط به خود را دارند؛

ایزو ۹۰۰۱: استاندارد های مربوط به تضمین کیفیت در تمامی بخش های طراحی، تولید، نصب و ارائه خدمات

ایزو ۹۰۰۲: استاندارد های مربوط به تولید، نصب و ارائه خدمات

ایزو ۹۰۰۳: استاندارد های مربوط به تضمین کیفیت در کالا یا خدمات نهایی و آزمون های ارزیابی آن

 

سری استاندارد های ISO 14000

استاندارد ایزو 14000

این سری استاندارد های ایزو، مربوط به عملکرد های زیست محیطی هر سیستم می باشد. برای این کار، دستورالعمل ها و قوانینی وضع شده اند که یک محیط کاری با عمل به آنها، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند. در واقع، این استاندارد، به پشت پرده ی تولید هر کالا یا ارائه خدمات نظارت می کند و به شرکت هایی تعلق می گیرد که در دراز مدت، برای پاکیزه ماندن محیط زیست برنامه های داشته باشند و بدانها عمل کنند.

 

سری استاندارد OHSAS 18000

گواهینامه ایزو OHSAS

در کنار دو استانداردی که تا کنون معرفی شده اند، این سری نیز از مهم ترین استاندارد هاییست که هر واحد تولیدی یا خدماتی در صورت رعایت کردن، می تواند از بروز خسارات مالی و جانی جلوگیری کند. استاندارد OHSAS 18001، به طور سخت گیرانه به رعایت اصول ایمنی در طول کار، و بهداشت و امنیت کارکنان می پردازد. به این منظور، همه ی کارکنان باید آموزش دیده، تا در مواقع اضطراری بتوانند امنیت خود و دیگران را تامین کنند. همچنین برای حفظ ایمنی و رعایت بهداشت، باید دستورالمل های مشخص و امکانات کافی در اختیار کارکنان، قرار داده شود.

 

استاندارد های سری ISO 5000

این سری از استاندارد ها که اولین آنها ایزو ۵۰۰۱ است، بر استفاده بهینه از انرژی و مدیریت آن تاکید می کند. گفته می شود که ۶۰% گاز های گلخانه ای، به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی، ایجاد می شود. از این رو، سازمان استاندارد جهانی، برای جلوگیری از هدر رفت سوخت و تولید بیش از حد گاز های گلخانه ای و سمی، راهکار هایی را در غالب ایزو ۵۰۰۱ منتشر کرده است.

پیاده سازی این استاندارد، که مجموعه ای از راه های نوین و استفاده از امکانات مدرن برای صرفه جویی در مصرف انرژی است، از لحاظ اقتصادی نیز بسیار به نفع واحد های تولیدی و خدماتیست و هزینه های آنان را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. علاوه بر اینها، ایزو، شرکت ها را تشویق به تامین انرژی خود از راه های تجدید پذیر و انرژی های پاک می کند.

 

استاندارد های سری ISO 10000

انواع استاندارد ایزو

سری ISO 10000 نیز، در بر گیرنده ی اصولی برای بهبود کیفیت سیستم، و افزایش رضایتمندی مشتریان است. تعداد استاندارد های این سری به بیش از ۱۰ عدد می رسد که هر یک از شماره های آن، به طور خاص بر روی موضوع مشخصی تاکید می کنند. برای مثال، ایزو ۱۰۰۰۱، آیین نامه ای اخلاقی و رفتاری برای کارکنان است که در جهت جلب رضایت و احترام به مشتری عمل کنند. در ادامه، ایزو ۱۰۰۰۲، راهنمایی برای رسیدگی به مشکلات و شکایات احتمالیست. استاندارد های مربوط به مشتری مداری، تقریبا تمام بخش ها، از جمله جمع آوری نظرات مشتری را در بر می گیرند.

در ادامه، ایزو های ۱۰۰۱۲ تا ۱۰۰۱۹، هر یک به استاندارد سازی بخش خاصی از سیستم پرداخته و تمام اصول مدیریتی از جمله آموزش افراد، آمار گیری و … را پوشش می دهند.

 

استاندارد ایزو ۲۶۰۰۰

استاندارد ایزو 26000

این استاندارد که با عنوان مسئولیت اجتماعی شناخته می شود، شامل همه ی مسئولیت هاییست که یک سازمان باید در قبال فعالیتش بپذیرد. از جمله ی این اقدامات، می توان به مدیریت خطرات احتمالی، تهدید های قانونی، مدیریت بحران و افزایش اعتماد عمومی اشاره کرد.

 

استاندارد GMP

استاندارد GMP

GMP که مخفف عبارت Good Manufacturing Practice، به معنای روش های خوب ساخت است، استانداردیست که بر بهداشت تولید محصولات در تمامی مراحل ساخت آنها نظارت دارد و دستورالعمل های ویژه ای برای تضمین بهداشتی بودن کالای تولید شده، ارائه می کند. پیاده سازی این سیستم، به خصوص در تولید کنندگان محصولات غذایی و دارویی، بسیار مهم است. استاندارد GMP، به تمامی مراحل تولید یک محصول، از تامین مواد اولیه، تا فرآیند تولید، حمل و عرضه به مشتری می پردازد.

 

سخن پایانی

علاوه بر استاندارد های ذکر شده، چندین استاندارد دیگر نیز وجود دارند که هر کدام به صورت تخصصی، صنایع مختلف را در بر گرفته و بنابر ویژگی های مشخصی تدوین شده اند. همچنین باید توجه داشت که وجود یک استاندارد به تنهایی، نمی تواند کیفیت نهایی محصول و نظم مدیریتی یک سازمان را تضمین کند، بلکه این استاندارد ها باید در کنار هم قرار بگیرند تا به کمک قوانین ویژه ی هر صنعت، تمامی موارد لازم را پوشش دهند.

امیدواریم مطالب فوق، مورد توجهتان قرار گرفته باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

آخرین نوشته ها

 • آتلیه عکاسی نوزاد

  نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای نحوه انتخاب آتلیه عکاسی نوزاد بسته هستند

  پس از نه ماه انتظار، نوزادی به دنیا می آید که از هر لحاظ زیبایی و شیرینی خود را دارد. پدر و مادرها تمایل دارند این زیبایی ها را هر لحظه ثبت نمایند تا در آینده به بچه هایشان نشان دهند که آنها، در زمان بچگی چه شکلی داشته اند. عکس گرفتن از این نوزادان […]

 • فروش اینترنتی کتاب

  آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده تر...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش بسته هستند

  در این پست می خواهیم به آموزش نحوه فروش اینترنتی کتاب به ساده ترین روش برای شما دوستان عزیز بپردازیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما علاقمندان به کتاب قرار بگیرد و برایتان مفید و کاربردی باشد. با ما همراه باشید. همانطور که می دانید اخیرا شاهد فروش میلیون ها کتاب الکترونیکی از طریق اینترنت […]

 • دانلود فیلم هزار پا

  معرفی و دانلود فیلم هزار پا در کاران موو...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای معرفی و دانلود فیلم هزار پا در کاران مووی بسته هستند

  در این مطلب می خواهیم به نقل از سایت کاران مووی یکی از کمدی ترین فیلم های سینمایی ایران را به شما دوستان عزیز معرفی نماییم. در صورتی که شما نیز به فیلم های کمدی علاقمند هستید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید. امیدواریم با دانلود فیلم هزارپا رایگان از کاران مووی بتوانید […]

 • کرکره برقی

  آشنایی با انواع کرکره برقی و کاربرد های ...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای آشنایی با انواع کرکره برقی و کاربرد های آن بسته هستند

  در این مطلب می خواهیم شما کاربران گرامی را با انواع کرکره برقی و کاربرد های آن آشنا کنیم. در صورتی که قصد خرید کرکره برقی دارید و یا می خواهید در حوزه نصب کرکره برقی فعالیت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم حتما تا پایان این نوشته با ما همراه باشید. معرفی مختصر کرکره برقی: […]

 • ثبت آگهی استخدام

  برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید ب...

  با در ۱۳۹۸/۰۳/۰۳ - دیدگاه‌ها برای برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید به چه نکاتی توجه کرد؟ بسته هستند

  آیا برای کسب و کار خود نباز به برنامه نویس دارید؟ آیا می خواهید یک برنامه نویس حرفه ای را به استخدام خود در بیاورید؟ در این صورت شما برای ثبت آگهی استخدام برنامه نویس باید به نکاتی که در این مطلب ارائه می دهیم توجه نمایید و این نکات را رعایت کنید تا بتوانید […]