کانکس سازی با متد های جدید

مقالات 2021/04/18

اگر چه سالهای بسیاری از ساخت و تولید کانکس میگذرد و استفاده از این سازه های پیش ساخته قدمت چند دهه ای دارد اما تا همین چند سال پیش فقط چند نمونه تنوع کلی در آنها وجود داشت که بیشترین تفاوت آنها در رنگ نمای بیرونی و یا در ابعاد آنها بود و از نظر فرم یا نوع مصالح کم و بیش دارای ویژگی های مشترکی بودند و به ندرت یک شرکت کانکس سازی با محصولات خاص و متنوع پیدا می شد.

اما رفته رفته با گذر زمان و افزایش استفاده از سازه های پیش ساخته در کاربری های مختلف مانند کیوسک های فروشگاهی و خدماتی و بسیاری دیگر از مصارف کانکس، توجه طراحان به این صنعت جلب شده و پا به میدان گذاشته و با بکارگیری خلاقیت ها و آنچه در دانشکده های طراحی و معماری آموخته بودند نمونه های جدید و فرم های نوینی را پدید آوردند و کانکس سازی با متد های امروزی و مطابق استاندارد های جهانی در کشور شکل گرفت و خوشبختانه امروز تنوع بسیار زیادی از انواع کانکس با فرم ها و اشکال مختلف که بسیار با دوام تر و کارآمد تر از سازه های پیشین و نسل های قبلی کیوسک های پیش ساخته بودند در کشور و توسط تولید کنندگان داخلی ساخته می شود.در ادامه نگاهی به مهمترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد این تغیر در صنعت کانکس سازی خواهیم داشت.

کانکس

دلایل ایجاد تحول در صنعت کانکس سازی
عوامل متعددی در ایجاد تحول و تغیر در صنعت کانکس سازی در دهه های اخیر شده که بی شک یکی از مهمترین آنها بوجود آمدن مصالح جدید و تکنولوژی های ساخت مدرن بوده که امکان اجرای طرح های پیچیده تر را به طراحان داده و بسیاری از طرح هایی که تا آن زمان امکان ساخت نداشتند به یکباره تولید و جای کیوسک های ساده و مکعب شکل گذشته را گرفتند. مثال بارز این نوع مصالح می تواند پوشش های کامپوزیتی و فرم پذیر و تکنیک نورد که ساخت فرم های منحنی در کانکس سازی را امکان پذیر نمود، کرکره های برقی ریموتی که امنیت آنها را افزایش داده و شیشه سکوریت با جام های بسیار بزرگ که امکان ساخت دیواره های شفاف برای کیوسک های فروشگاهی و نمایشگاهی را به ارمغان آورد می باشد ضمن اینکه دوجداره و سه جداره بودن شیشه ها اتلاف انرژی در کانکس را نیز تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داده.

عنصر تاثیر گذار دیگر نیز استفاده از پانل ها و تایل های پیش ساخته مدولار در این صنعت بوده که مزایای بیشماری از جمله افزایش سرعت ساخت و افزایش مساحت تا هر مقدار که لازم باشد را برای کانکس سازی ها مهیا نمود و همین جرقه ای شد برای شروع استفاده از سازه های پیش ساخته در باغ ها تحت عنوان ویلای پیش ساخته و خانه های سبک قابل حمل. این نقطه تقریبا شروع تحول و رونق چشمگیری در صنعت کانکس سازی شد چرا که همه به یکباره متوجه شدند که می شود در عرض چند هفته یک خانه ویلایی با هر پلان و ابعادی و کاملا مجهز مثل یک خانه لوکس با این متد تهیه کنند که قیمت آن نیز در مقایسه با روش های بنایی سنتی بسیار مقرون بصرفه تر بود. از آن گذشته مدولار شدن سازه ها، بسیاری از متصدیان امر را بر آن داشت تا از این طریق و با سرعت بسیار زیاد ساختمان های آموزشی مانند مدرسه و بیمارستان ها و درمانگاه در مناطق محروم و روستا های کم جمعیت تهیه کنند که این امر نیز مزید برعلت شده و باعث گسترش استفاده از کانکس به عنوان بنا و ساختمانی پیش ساخته گردید.

ساخت کانکس

از مصالح و تکنولوژی های ساخت و پیشرفت های این حوضه که بگذریم بطور قطع امکان طراحی با نرم افزار های کامپیوتری که قابلیت آنالیز دقیق انواع سازه ها را چه از نظر ایستایی و چه از نظر فرم و زیبایی فرآهم نمود یکی دیگر از عوامل شکوفایی صنعت ساخت سازه های پیش ساخته و کانکس نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشور های جهان بوده و در طراحی قطعات صنعتی یا حتی ساختمان های بلند مرتبه نیز مورد استفاده قرار میگیرند. حال شاید این پرسش مطرح شود که چرا و چکونه این نرم افزار ها ساخت کانکس را تغیر داده اند؟ از آنجایی ساخت هر سازه ای نیازمند زمان و مصرف مصالح و در نتیجه آن منابع مالی بوده، بسیاری از شرکت های تولیدی چه در حوضه کانکس سازی و چه در قطعات صنعتی و حتی خودرو، این ریسک را نمی کنند که آزمون و خطا های متعددی که برای آنها هزینه های زیادی دارد را در مرحله تولید انجام دهند و همین باعث می شد تا به ندرت نوآوری در این صنعت شکل گیرد. اما اوایل دهه هشتاد با شروع فعالیت کانکس راکو که اولین تیم تخصصی ساخت سازه های پیش ساخته با متد طراحی و مهندسی مدرن بودند به راحتی و با استفاده از این روش هر سازه چندین بار بصورت سفارشی و اختصاصی طراحی و انواع فرم ها و رنگ ها برای سازه در کامپیوتر تست و بهترین آنها بدون داشتن ریسک اشتباه هات احتمالی به سالن تولید ارجاع داده می شد و همین امر در کنار استفاده از مصالح جدید باعث خلق محصولات و سازه های پیش ساخته جدید شد.

مزایای متد های جدید کانکس سازی
تغییرات ایجاد شده در اثر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد گسترش استفاده از سازه های پیش ساخته را به همراه داشته و به دنبال این گسترش مزایایی برای استفاده کنندگان آنها نیز بوجود آورده. مهمترین این مزایا ساخت خانه های آماده و ضد زلزله در کمترین زمان برای اسکان دادن به خانوار های آسیب دیده در حوادث طبیعی، ساخت ویلا های پیش ساخته با قیمت های بسیار کمتر برای افرادی که توان ساخت و یا زمان اجرای عملیات بنایی را به دلیل مشغله زیاد نداشتند و همچنین زیبا تر کردن فضا های شهری در مواردی که کانکس در محله ها و شهر های مسکونی برای مصارفی همچون کیوسک فروشگاهی یا باجه دستگاه خودپرداز استفاده می شود ، می باشد. این تغییرات نه تنها امروزه متوقف نگردیده بلکه با سرعت بیشتر از پیش در حال رخ دادن است چرا که تکنولوژی در همه صنایع از جمله کانکس سازی با سرعت زیادی در حال رشد و تغییر است و این احتمال وجود دارد که در آینده ای نزدیک شاهد ساخت کیوسک های بسیار متفاوت تر با ویژگی های جدید تری در شهر ها باشیم.

بدون برچسب

  

آخرین نوشته ها

 • با خدمات لوله بازکنی تبریز آشنا شوید

  با در 2021/05/03 - دیدگاه‌ها برای با خدمات لوله بازکنی تبریز آشنا شوید بسته هستند

  عمليات لوله بازكني، به انجام كارهايي گفته مي‌شود كه گرفتگي لوله‌هاي چاه فاضلاب در اثر مرور زمان، رسوب و ته‌نشين‌شدن گل‌ولاي، مو، مواد ساختماني، گرفتگي در اثر افتادن وسيله‌اي در مجراي لوله و ساير موارد را با استفاده از مواد شيميايي، فنر، دستگاه تراكم هوا و اقداماتي از اين دست باز مي‌كند. از آن‌جايي كه […]

 • لوله بازکنی

  آشنایی با روش های اصولی گرفتگی لوله فاضل...

  با در 2021/04/26 - دیدگاه‌ها برای آشنایی با روش های اصولی گرفتگی لوله فاضلاب بسته هستند

  وقتی با یک فاضلاب مسدود شده روبرو می‌شوید چه می‌کنید؟ اگرچه ریختن لوله بازکن بر اساس اسید ممکن است سریع و آسان به نظر برسد اما این کار باعث می‌شود که لوله‌های ساختمان از بین برود و عمر آن‌ها کاهش پیدا کند. اسید موجود در این لوله بازکن‌ها پوشش لوله‌های فاضلاب را از بین می‌برد […]

 • کانکس سازی با متد های جدید

  با در 2021/04/18 - دیدگاه‌ها برای کانکس سازی با متد های جدید بسته هستند

  اگر چه سالهای بسیاری از ساخت و تولید کانکس میگذرد و استفاده از این سازه های پیش ساخته قدمت چند دهه ای دارد اما تا همین چند سال پیش فقط چند نمونه تنوع کلی در آنها وجود داشت که بیشترین تفاوت آنها در رنگ نمای بیرونی و یا در ابعاد آنها بود و از نظر […]

 • با غم مرگ عزیزان چطور کنار بیاییم؟

  با در 2021/03/17 - دیدگاه‌ها برای با غم مرگ عزیزان چطور کنار بیاییم؟ بسته هستند

  با شنیدن خبر مرگ اطرافیان و عزیزانمان نمی‌توانیم حس خوبی داشته باشیم. در عین حال واكنش هر فردی نسبت به این خبر با فرد دیگر متفاوت است. ممكن است ناگهان شروع به گریه كنید، شوكه شوید یا احساس پوچی داشته باشید، كرختی و افسردگی و چندین و چند احساس دیگر به سراغتان می‌آید.

 • آموزش فتوشاپ

  نحوه ی رسم متقارن در فتوشاپ CC 2019

  با در 2021/03/16 - دیدگاه‌ها برای نحوه ی رسم متقارن در فتوشاپ CC 2019 بسته هستند

  در این مقاله یاد می گیرید چگونه از ویژگی جدید ” Paint Symmetry” یا “رسم متقارن” در فتوشاپ CC 2019 استفاده کنید تا به راحتی بتوانید آثار هنری خلاقانه و متقارنی ایجاد کنید! Paint Symmetry در فتوشاپ به شما امکان می دهد یکباره چندین brush strokes را بکشید تا بتوانید طرح های آینه ای، متقارن […]